Gebelik

Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları

Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları
Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları göründüğünden fazladır.Yüksek ateş hem anneye hem bebeğe zararlıdır.
Hamile bir bayan bu açıdan çok dikkat etemlidir hem bebeği hemde kendisi için.
Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları
Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları
1) İlk Üç Aydaki Zararlı Etkiler: İlk üç ay yüksek ateşin hamilelikte en tehlikeli olduğu ve en çok hasar oluşturduğu dönemdir. Bu dönemde organ oluşumları devam etmekte olduğundan ateşin olumsuz etkileri fazladır. Başlıca olumsuz etkiler:
a) Düşük riskinin artması
b) Nöral Tüp Defektleri denen sinir sistemi oluşum kusurları: Sinir sistemi oluşumu 3-8 haftalar arasında tamamlanır. Bu süre içinde yüksek ateşe maruz kalan gebelerde sinir sisteminin açık kalması ve merkezi sinir sistemi kusurları 3 kat daha fazla oluşmaktadır.
c) Baş gelişim anomalileri (Mikrosefali )
d) Göz, damak, çene anomalileri
e) Kalp kapak anomalileri, sol kalbin gelişme geriliği
f) Kol ve bacak anomalileri
g) Zeka geriliği

2) İkinci Üç Aydaki Zararlı Etkiler: Yüksek ateşin en az zarar verdiği gebelik dönemidir. Az sayıda erken doğum ve su kesesi erken açılması rapor edilmiştir.

3) Son Üç Aydaki Zararlı Etkiler: Bu dönemde yüksek ateşin en sık neden olduğu sorun su kesesi erken açılması ve bazı enfeksiyonların yol açtığı Korioamnionitis denen amnion suyunun iltihaplanması durumudur. Bu durum hem anne hem de bebek hayatını tehdit eden son derece ciddi bir hastalıktır. Yüksek ateş doğum ağrılarının erken başlamasına da sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizde hamilemiyim hakkında bilgiler verilmektedir.

Kategori: Genel

Yorum Bildir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir