Gebelik

Hamilelikte Meme Kanseri

Hamilelikte Meme Kanseri

Meme kanseri gebelikte çok sık rastlanan bir komplikasyon değildir. Çünkü genellikle hamilelik 35 yaş altında gözüken bir olaydır. Buda meme kanseri sıklığını azaltan en önemli faktördür.

Gebeyken, memelerdeki değişimler göğüslerdeki büyüme, şişlik ve hassasiyet normal olduğu için meme kanseri teşhisi çok zordur. Göğüs kanseri olan kadınlarda hamilelik dönemlerinde kanserin büyümediğini ve yayılmanın artmadığı gözlemlenmiştir.

hamilelikte-gogus-kanseri

hamilelikte-gogus-kanseri

Gebelikte Göğüs Kanseri Tedavisi

Meme kanserinin tedavisi kişiden kişiye değişir yanii kişiye göredir. Radyasyon, kemoterapi ve ameliyat olabilir veya aynı zamanda hepsi birden de uygulanabilir. İltihaplı meme kanseri semptomları; göğüste kızarıklık, ağrı, şişme, göğüs ucunda akıntı boyunda ve koltuk altında şiş yumrular ve göğüs ucunda akıntıdır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız panik olmanın anlamı yoktur. Çoğunlukla emzirmeye bağlı bir göğüs konfeksiyonu olabilir. Ama çok endişe ederseniz doktorunuzla görüşüp hastalığı teşhis için biyopsi yapılabilir.

Geçmiş olsun dileriz…

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir