Gebelik

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve SLE Tanısı

Hamilelikte Kortizon Kullanımı ve SLE Tanısı

Sistemik Lupus Eritematokus (SLE) Çoğu Bayanlar gebelikten önce, ömürlerinin geri kalan kısmında ilaç kullanmalarını yaşatacak durumlar yaşar. Çoğunlukla ilaçların bebekler üzerinde yapacağı etkiler hususunda endişeye kapılırlar. Bu durumlardan biride sistemik lupus eritematokus’dur. (SLE)

Çoğunlukla genç veya orta yaşlı kadınlarda bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkan otoimmün bozukluğa lupus denir. Lupus bayanlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür, hemen hemen bir erkek için dokuz kadına denk gelir. Lupus hastalığına yakalananların kan dolaşımlarında aşırı miktarda antikor vardır. Bu antikorlar, direk olarak bayanda da probleme sebep olan kendi dokularında bulunur.

Gebelikte-lupus-sle

Gebelikte-lupus-sle

Şüpheli antikorların arandığı bir kan testi ile SLE tanısı konur. Lupusu teşhis için yapılan testler, birer Lupus antikor testi ve anti nükleer antikor testleridir.

Sistemik lupus eritematokus genellikle gebelik tarafından etkilenmez. Ancak, düşüğe, erken doğum ve doğum sırasındaki komplikasyonlar lupus hastası bir bayanda biraz fazladır. Böbrekler zarar görmüş ise hastalık nöbetleri sırasında böbreklerde hasarı olduysa, gebeliğiniz süresince böbreklerinizin durumu yakından takip edilmelidir.

Lupus tedavisi için genellikle Kortizon kullanılır. İlk seçenek Prednizon’dur. Genellikle günlük olarak alınır. Ama gebelikte lupus komplikasyonları belirmediği sürece Prednizon kullanmak gereksiz olabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir