Gebelikte Uyku Pozisyonları Nasıl Olmalı

Gebelikte Uyku Pozisyonları Nasıl Olmalı
Gebelikte bebeğin sağlığı için annenin yatış pozisyonları dikkatli olmalıdır.Zaten anne bu yatış şeçklini doğal olarak bulur çünkü kendisi de böyle rahat edecektir.
Gebelikte Uyku Pozisyonları Nasıl Olmalı
Hamilelikte sol yan yatış bebeğe maksimum kan akışı sağlamasından ve annenin böbrek fonksiyonlarını artırmasından dolayı önerilen uyku pozisyonudur. Çünkü böbrek fonksiyon artışı su tutulmasını da azaltır. Ayrıca karaciğerimizin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayı da sola yan yatış karaciğer baskısını da azaltacaktır.
En rahat uyku pozisyonu sol yana yatıp dizlerin karına çekilmesi şeklindedir. Dizlerin arasında yumuşak ve ince bir yastık koyulması da iyi olacaktır. Aynı zamanda sırtın yumuşak bir yastık veya battaniye ile desteklenmesi de önerilmektedir.
Yüzüstü ve sırt üstü yatış pozisyonları sırt ağrılarını ve basurları arttırabilir, sindirim işlemini engelleyebilir, solunumu ve dolaşımı bozabilir ve kan basıncınızın düşmesine neden olabilir.
Yüzüstü yatş bebeğe direk baskı yapar ve tehikelidir.

Bir önceki yazımız olan Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizde hamilemiyim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir