Gebelik

Gebelikte Demir Takviyesinin Önemi

Gebelikte Demir Takviyesinin Önemi

Ülkemizin her hangi bir sağlık kuruluşuna gittiğimizde özellikle hamilelerimize direk folik asit, demir ilacı ve vitaminler veriliyor. Bende burdan yola çıkarak Demiri araştırdım sevgili ziyaretçiler.

Demir; B vitaminlerinin vücutta kullanımı, bakır ve kalsiyumun emilmesini, oksijeni taşıyan alyuvarları ve emzimlerin üretimi için gereklidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Gebelikte kadınların ve bebeğin gelişimi için çok önemli rolü vardır.
Alyuvar; Kırmızı kan hücreleridir bunlar oksijen taşırlar.

demir

demir


Demir Eksikliğinde; kansızlık (anemi) oluşur. Yaygın olarak kadınlarda daha çok görülür. Halsizlik, bağışıklık sistemine zayıflık, asabiyet, saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma, yorgunluk ve kalp çarpıntısına yol açar. Çok fazla alındığında ise şeker hastalığı, kalp büyümesi ve kansere yol açabilir.

Gebelikte hem bebeğin doğum öncesi ve sonrası gebelik nedeniyle vücudunuzda kan artışı olur, artan kana oksijen taşınması için demir gereklidir. Bu yüzden demir takviyesi yapılmaktadır.

Demirin bulunduğu gıdalar kurutulmuş meyveler, kırmızı et ve karaciğer, pekmez, tahıllar, yumurta, lahana, ıspanak, fasulye, pancar, patates, fındık, badem, şeftali, armut, hurma ve kabakta bulunur.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir