Gebelik

Gebeliğin 38. Haftası

Gebeliğin 38. Haftası

Merhaba sevgili anne ve baba adayları bebeğimizin oluşumunun 38. haftasındayız.

Yavrumuzun kafasında bulunana kemikler hala sertleşmemiştir ve aralarında fontotel boşlukları bulunur bunlar doğumdan sonra kapanacaktır. Bebeğin hareketleri iyice azalmış ama bir bu kadar da sertleşmiştir. Tekme atınca canınız yanabilir. Sürekli uyuyordur. Doğum için enerji biriktiriyor. Verniksli yapısı azalmaya başlamıştır bu yapı çok kaygandır. Sadece bu dönemde sırtında ve omuzlarında bulunur. Bağışıklığı güçlendirecek maddeler anneden çocuğa geçmeye devam eder. Ayrıca bebeğe kordon dolanma ihtimali olduğu için doktor kalp atım sayısını dinlerler. Bebeğimiz bu hafta boyu 49-50 cm olup ve 2900-3250 gr arasındadır.

gebelikte-38-hafta

gebelikte-38-hafta


Bu dönemde anne adayı göğüsleri büyümüş olup kolostrum üretimine başlamıştır. Artık bebek tamamen oluşmuştur her an gelebilir. Normal doğan çocuklar genelikle 2 hafta öncesinden doğabilir. Zaten zamanında doğan çocuklar % 5lik kısımda yer alır. Bu dönemde daha çok idrara çıkarsınız bol su içemeye devam ediniz. Sizi sakinleştirici ne var ise onu yapınız müzik dinlemek olur kitap okumak olur gerisi size kalmış.

Sağlıklı ve bebekli günler dilerim

Kolostrum ;çocuğu besleyici ve onarıcı antikorlarla doludur ve içinde bol miktarda protein ve az miktarda yağ ve şeker bulunur.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir