Gebelik

Gebeliğin 37. Haftası

Gebeliğin 37. Haftası

Gebeliğin 37. haftasında siz sevgili anne adayları ve bebeğimizin gelişimi aşağıda ki şekildedir.

Bebeğimizin bu hafta akciğerleri oluştu ve sürfaktan madde üretimi en yüksek seviyeye çıkardı. Gebelik süresince oluşan tüyler dökülmeye başladı ama sırtında ve omuz bölgelerinde gözükebilir. Bebeğimiz heran gelebilir durumdadır hatta alarm çalabilir. Bebek dış ortama uyum sağlıyacak güce ulaştı ama tamamen gelişimini tamamlamadı. Yeri çok dar olduğu için fazla hareket etmez arada tekme atar. Kemik yapısı biraz esnektir çünkü doğumun kolay olması içindir doğumdan hemen sonra kemik oluşumu hızlanır. Bebeğimizin boyu 47-50 cm arasında 3000 gr ağırlığındadır.

gebelikte-37-hafta

gebelikte-37-hafta

Bu haftada anne adayı artık hastane çantasını hazırlamış olması gerekir çünkü heran ailemizin yeni bireyi gelebilir. Vajinal akıntılar ve sancılar başlar. Gerçek doğum ile normal sancılar bir birne karışabilir. Doğum sancıları önce düzensiz olur sonra yavaş yavaş sisteme oturur ve süreside uzar. Sessiz uyuyacağımız son bir kaç haftadayız artık. Yemeği çok yediğimiz zaman bir kısmını bebeğimiz depo eder.

İlk gebeliklerde doğum sancısı erken başlar 9-10 saat sürer bu normal bir süreçtir. Tüm ülkelerde normal doğum tercih edilirken bizim ülkemizde bu oran yüzde ellidir.

Sağlıklı ve bebekli günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir