Gebelik

Gebeliğin 21. Haftası

Gebeliğin 21. Haftası
Merhaba sevgili anne ve baba adayları bebeğimizin oluşumunun 21. haftasındayız.
Bebeğimizin bu hafta kol ve bacakları uzamaya deva etmektedir buna Extremite denir. Bebeğimiz artık ultrasonografi ekranına sığmaz. Yavrumuz artık dış ortamdan gelen sesleri rahatlıkla duyar. Artık sakin, huzur verici müzikler zaman zaman dinletilmelidir. Anne ve baba artık çocuğuyla konuşabilir.

gebelikte-21-hafta

gebelikte-21-hafta


Bebeğin içinde bulunduğu sıvı (amnions) gelişimi ve büyümesi için çok önemlidir. Çünkü o sıvı ortamda rahat hareket eder, yutma faaliyetini ve boşaltım sistemini çalışmasını bu sıvıyla yapar. Bu yüzden sıvı alımına çok dikkat etmek gerekir. Bebeğimiz bu hafta baş ve popo boyu uzunluğu 22-24 cm olup ve 300-350 gr arasındadır.

Bu dönemde anne adayında annenin rahat hareketleri kısıtlanır gebelikten dolayı artık yattığı pozisyonlar önem kazanır. Yüz üstü ve sırt üstü yatışlar sakıncalıdır. Tavsiye olarak sol yan üzerine yatılmalı çünkü bebeğe giden kan damarları bu şekilde daha çok kan akışı sağlar.

Değişen hormonlar sebebiyle diş etlerinde kanama ve şişme sıklıkla olur. diş eti bakımını ve dişlerini fırçalayanlar da hala devam ediyor ise diş hekimine gidilmesi gerekir.

Sağlıklı günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir