Gebelik

Gebeliğin 17. Haftası

Gebeliğin 17. Haftası

Merhaba sevgili anne ve baba adayları bebeğimizin oluşumunun 17.haftasındayız.

Bebeğimizin 17. haftada oluşan organlar ve yapılar büyümeye devam eder artık yeni organlar oluşmaz. Bebeğin sindirim, solunum ve böbreklerinin yaptığı işi plesenta yapar. Plesanta ve göbek bağı iyice gözükür. Bebeğimiz bu hafta baş ve popo boyu uzunluğu 13–14 cm olup ve 140–170 gr arasındadır. Bebeğimiz bu haftadan itibaren emmek ve yutkunmak reflekslerini öğrenir.

gebelikte-17-hafta

gebelikte-17-hafta


Anne adayları bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar bazı annelerinki 22-23 hafta arasındada olabilir. Bebeğin kas, iskelet ve diş gelişimi için bol miktarda kalsiyum takviyesi yapılmalı; süt, yoğurt veya peynir tüketmelidir.

15 ve 20. haftalar arasında üçlü tarama testi yapılır. Bu testlerde kromozom sayılarına, omurilik gelişiminde kusur olup olunmadığına ve kromozom hastalıkları riski olup olmadığına bakılır. Bu testte anneden alınan kan örneğinde AFP, Estriol ve beta HCG düzeyine bakılır. AFP miktarı az ise Down Sendromlu bebekler için belirticidir. Ultrasonda BPD denen (bipandiyetel) başın ölçüsü alınarak test tamamlanır. Test sonucu KESİNLİKLE bebeğin hasta olduğunu GÖSTERMEZ. Risk sorumluluğu olanlarda Perinataloglar tarafından yapılan ileri genetik incelemeler yapılır.

Anne ve baba adayları bu haftadan itibaren hamile kıyafetleri almaya başlanabilir. Kıyafetlerde seçenekler azdır bu biraz sıkıcıdır. Ama bebeğimizin ve sizin rahatlığı için gereklidir. Ekonomik yönden biraz sıkışık iseniz ailenizden veya arkadaşlarınızdan ödünç alabilirsiniz.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir