Gebelik

Gebeliğin 16. Haftası

Gebeliğin 16. Haftası

Gebeliğin 16. haftasında anne aday ve bebeklerin yeni özellikleri ortaya çıkıyor bu özellikleri aşağıda izah edeceğim

Bebeğimizde bu haftadan itibaren ayak tırnakları uzamaya başlar, bebeğin bedeninde hızlı gelişme başlamıştır son 2 haftada iki katı kadar büyüme gözükür. Eğer bebeğimiz düzgün pozisyonda ise cinsiyeti ultrasonografide belli olur. Gözleri normal yerine doğru gelmiştir. Yavrumuzun bu hafta boyu 11-12 cm, ağırlığı ise 100-110 gr dır.

gebelikte-16-hafta

gebelikte-16-hafta

Bu haftada anne adayında burun kanamaları olabilir. Kulaklar ve burunda doluluk hissedebilirler bunun neden nemdir. Eğer burun kanamaları aşırı derecede veya rahatsız ediyor ise KBB doktoruna gidilmesinde fayda vardır. Rahimin büyümesi sebebi ağrı ve mesaneye baskı olur ve sık sık lavabo ihtiyacı hissedersiniz. Temizliğe dikkat edilmelidir.

Aşırı kilo alımı nedeniyle cildin gerilmesi ve vücuttaki hormonların değişmesiyle çatlaklar oluşur,göğüsler, basen, baldır, göbek ve kalçada oluşur. Bu çatlaklar doğum sonrasıda sedef renginde ömür boyu kalır. Çatlakları azaltmak için gebelik zamanında bol sut tüketimi çok önemldir. Uzun süre oturulmamalı, ayakta çok kalınmamalı 10 dk yürünmeli koltuklara dik oturulmalı eğer zor olur ise destek yastıkları kullanılırsa iyi olur.

Mutlu ve sağlıklı günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir