Gebelik

Gebeliğin 14. Haftası

Gebeliğin 14. Haftası

Gebeliğin 14. haftasında siz sevgili anne adayları ve bebeğimizin gelişimi aşağıda ki şekildedir.

Bebeğimizin parmakları ayırt edilmeye başlar ve bu haftada parmak izleri oluşur. Baş parmağı diğer parmaklara doğru hareket eder. İç organlarında ise Dalak oluşmaya başlar; kan hücrelerinin atılması ve antikor görevi başlamıştır. Kalın ve İnce bağırsakların şekilleri ve oluşumları devam eder. Troid bezleri çalışmaya başlar, aynı anda tükrük bezleride görevine başlar.

gebelikte-14-hafta

gebelikte-14-hafta

Bebeğimizin bu hafta baş ve popo boyu uzunluğu 8-10 cm olup ve 40-60 gr arasındadır. Ayrıca bebeğimizin cildinin üzerinde ince küçük tüylerle kaplı olan büyümeleri 7 aya kadar devam eden tüycükler oluşur buna lanugo denir.

Bu haftada anne adayında ; Göğüs hacimleri artar, bazen süt bile gelebilir bu hafta göğüs uçlarında ve kahverengi kısmı olan aneola bölgesinde renk olarak koyulaşır. Göğüslerinin üzerinde damarlar belli olabilir. Artık alınan kilolar eklemler arasındaki sıvı birikimlerine bazen el bileğinden geçen sinirleri baskıya uğratarak ellerde ağrıya, uyuşmaya ve karıncalanmaya neden olabilir.

Bu haftadan itibaren anne 1,5-2,5 lt arasında su içmeli, Lifli gıdalar tercih etmeli, sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Tam tahıllı ve baklagiller yenmeli az az ve sık sık beslenmeye özen gösterilmelidir.

Mutlu ve Sağlıklı günler dilerim…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir