Gebelik

ertesi gün hapının yan etkileri

Ertesi gün hapının yan etkileri

Ertesi gün hapları hormon içeren ilaçlar olduğu için çeşitli yan etkileri olabilir, fakat bunlar geçici yan etkilerdir. Bilinen kalıcı ve önemli bir yan etki beklenmez. En çok görülen yan etkiler kusma ve mide bulantılarıdır. Bu yan etkiler östrojen ve progesteron hormonunu birlikte içeren haplarda görülür.

Doğum Kontrol Hapının yan etkileri

Doğum Kontrol Hapının yan etkileri

Sadece progesteron içeren ertesi sabah hapları bu açıdan avantajlı olabilir, çünkü bu haplarda kusma ve bulantı görülmez.

Doğum kontrol hapının bir diğer yan etkisi ise, adet gecikmesi, lekeleme, damla damla kanama veya adet miktarında azalma – artma gibi değişiklikler olabilir. Bu etkiler sadece hapın alındığı ay içerisinde rastlanır ve geçicidir. Ertesi gün hapını kullanmayı bıraktıktan sonra bu etkiler düzelecektir ve adetler normal düzenine girecektir.

Dikket edilmesi gereken bir konuda şudur, adet düzensizliği sadece hapın yan etkisi olmayabilir, adet gecikmesi hamileliğe de neden olabilir. Eğer sizde ertesi gün hapı kullandınız ve adet gecikmesi yaşıyorsanız her ihtimale karşı bir gebelik testi yaptırmalısınız.

Ertesi gün hapları hormon içerdiği için göğüslerde dolgunluk, şişme, hassasiyet, baş ağrısı gibi yan geçici yan etkileri olabilir.

Bir önceki yazımız olan ertesi gün hapı, doğum kontrol hapı kullanımı başlıklı makalemizde ertesi gün hapı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir