Gebelik

Bebeklere İnek Sütünün zararları

Bebeklere İnek Sütünün zararları
En çok tüketilen ürün olan inek sütü kokusuz olması ve kolay bulunması nedeniyle herkes tarafından tercih ediliyor.Ama inek sütü asla anne sütünün yerini tutmaz.Bunu unutmayın!İnek sütünün bebeklere olabilecek zararları şöyledir.

Bebeklere İnek Sütünün zararları

Bebeklere İnek Sütünün zararları


İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez.
Genetik diyabetli çocuklar ne kadar erken ek gıda ve inek sütü alırsa o kadar erken diyabet ortaya çıkar. Hazır mamadan ziyade bu işi yapan faktör inek sütüdür. İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez. Kalsiyum fosfor oranı bire birdir bunun emilebilmesi için 2′ye 1 olması gerekir.
İnek sütü kemik erimesi yapar.
Anne sütü en güzel kalsiyum kaynağıdır. İnek sütünden yeterince kalsiyum sağlayamazsınız erişkinlerde kemik erimesi olmasın diye verilen inek sütü kemik erimesi yapar.
*Kalsiyum almak için mutlaka süt içmek gerekmez. Maydanoz, badem, brokoli, süt ürünlerinden çökelek, peynirde de kalsiyum var.
İnek sütü damar sertliğine zemin hazırlar.
İnek sütü yerine keçi sütü almak daha yararlıdır. Keçi sütündeki kalsiyum vücut daha yararlıdır. Keçi sütündeki yağlar damar sertliğine daha az yatkınlık gösterir. Halbuki inek sütü daha ilk günden başlayarak damar sertliğine zemin hazırlar.
Süt içen çocuklar hiperaktif olur.
Süt bağırsaktan demir ve çinko eğilimini engeller. Süt içen çocuklar hiperaktif olur. Bu çocuklar yerlerinde oturamazlar. Davranış bozukluğunun bir numaralı sebepleri arasında süt gelir.

Bir önceki yazımız olan Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizde hamilemiyim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir