Gebelik

Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin ne Yapılmalı

Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin ne Yapılmalı
Bebebğinizin ateşiçıktığında doktora başvurmadan önce mutlaka bir kaç yöntem denersiniz değil mi?Ilık su banyosu vs vs.İşte bebeğiniz için ateşini düşürebilecek bilmediğiniz başka yöntemler.
Bebeklerde Ateş Düşürmek İçin ne Yapılmalı

En çok bilinen ve benimde uyguladığım yöntem ılık su banyosu. Bu banyoya sünger banyosuda deniyor, çünkü doğrudan duş aldırmaktan ziyade ılık suda ıslatılmış bir süngerle vücudu siliyorsunuz. Ben genelde ıslak bezleri alna, bileklere,eklem yerlerine koyuyorum. Bu sırada bebeği üşütmemek için üstüne bir çarşaf ötmekte fayda var.

Bir kap suyu ısıtıp içine bir limon suyu sıkın ve kaynamaya başlayınca ateşten alın. Ilıttıktan sonra bir çift çorabı bu suya sokun ve giydirin, üstüne 1 çift kuru çorap daha giydirin. 20 dakika kadar bekletin.

Bir diğer yöntem ise limonlu su yerine yumurta beyazı kullanmak, çorapları yumurta akına batırıp giydiriyorsunuz ve üstüne temiz bir çift çorap daha giydirerek bekletiyorsunuz. Yumurta akı yerine rende patates ya da soğan da kullanılabilir. (bu yöntemin oldukça etkili olduğunu okudum)

Varsa küvete ılık su doldurun, önceden kaynattığınız nanenin suyunu (koyu olmalı) küvete boşaltın. Çocuğu küvete sokarak bu suda banyo yaptırın 10-15 dakika kadar. Ancak banyo sıcak olmalı ki üşümesin.

Naneli banyo yerine varsa evinizde 1 damla nane yağı ile bir damla badem yağını karıştırıp, avucunuza dökün ve çocuğun ayaklarına sürebilirsiniz.

Benim uyguladığım bir diğer yöntemde , eğer ateş ile birlikte vücudu da ağrıyorsa ki anlarsınız, yarım aspirini limon suyunda iyice ezerek çocuğunuzun eklem yerlerine, kol ve bacaklarına sürün, birebir geliyor.

Çok önemli , unutmayın ateş vücutta su kaybına neden oluyor, bu yüzden sık sık su ya da meyve suları verin ve asla aspirin vermeyin.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir