Gebelik

Bebeklerde 5. Ay

Bebeklerde 5. Ay
Bebeklerin 5. ayında artık oturma, hareket etme gibi refleksleri çok ilerleme göstermiştir. Motor sinirlerdeki gelişimler şu şekildedir: Destek almadan oturabilir, kalça üzerinde durarak oturabilir, arkadan öne yuvarlanabilir, ayak parmaklarını emebilir çünkü objeleri ağzına götürerek tanımaya, öğrenmeye çalışır, objeleri eli ile kavrar, püreli gıdalar ile beslenebilir, bisküvileri inceler.

5-aylik-bebek-gelisimi

5-aylik-bebek-gelisimi


Duygusal ve sosyal açıdan gelişimsel değişiklikler; bakım yapan kişiyi tanır ve bu kişiye bağlanır, tanıdığı kişilere daha sakin davranırken, yabancı yüzler ya da diğer tanıdıkları ile ayrım yapar ve dil gelişiminde de ismini duyduğunda iletişime geçebilir ve yanıt vererek tepki gösterir, artık iki heceli sesleri tekrar edebilmektedir. Annesinin elinde biberonun geldiğini görünce yemek saatinin geldiğini anlayarak heyecanlanır, mutluluğunu belli eder ve ilk kahkahalarını atmaya başlar

Beslenmede ek gıdaya geçilmek için biraz daha beklenmelidir ve anne sütünden vazgeçilmemelidir. Bebeğin 5. ayda gelişimini desteklemek için, dişini kaşımasına yardımcı yumuşak oyuncaklar verilebilir, bunlarla uzanma ve yakalama odaklı oyunlar oynatılabilir, beraber ayna karşısında durarak iletişim kurulabilir, farklı müzik türleri dinletilebilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir