Gebelik

Bebeklerde 4. Ay

Bebeklerde 4. Ay
Artık bebeğin tepki ve davranışları için bariz olarak gelişimin fark edildiği ve varlığını kanıtlama, fark ettirme, kimseye ihtiyaç duymadan istediği şeyleri yapabilme gibi davranışlara rastlamak 4 aylık bebekler için sürpriz değildir. Motor reflekslerine bkaıldığında alacağı destek ile oturabilme ve başını dik tutabilme, arkadan öne sallanma, dirsekleri sayesinde destek alma, oyuncakları elden ele geçirme, cisimlere ilgi gösterme, uzanma, yakalama, çıngırak benzeri oyuncaklar ile oynamaktan zevk alma, şişe ya da memeye yönelme, kendine yardımcı olma gibi özellikler belirmektedir.

4-aylik-bebek-gelisimi

4-aylik-bebek-gelisimi


Problem çözme yetisi de gelişen bebekler yabancılara karşı korku ile yaklaşır, cisimleri ağzına götürür, yeni yüzleri tanımaya çalışır. Duygusal ve sosyal gelişimde kendiliğinden güzel sese karşı gülümser, aileden tanıdığı birinin sesini duyunca ağlamayı keser, renkleri kavrar ve dil gelişimde kendi kendine gülmeye ve ses çıkarmaya başlayarak davranış gelişimleri görülmektdir.

Farklı dokulara sahip oyuncaklar, bolca sohbet etmek, oyunlar oynamak, yüzüstü yatırarak kas gelişimini desteklemek gibi tutumlar, bebeğin 4. ayda gelişimini desteklemek için uygun olan durumlardır.

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir