Gebelik

Bebeklerde 3. Ay

Bebeklerde 3. Ay

3. aya giren ve 3. ayın içinde olan bebekler için artık motor sinirler çok yoğun olarak çalışmaya devam etmektedir. Ön kolları sayesinde yüz üstü dururken hareketlenme, sola sağa sallanma, elleri ile oynama, ağza götürme kıvırma, birleştirme, cisimlere vurma, itme, kendine yardım edebilme, sırt üstüyken cisimlere karşı duyarlı olarak takip etme, oyuncaklara ilgi duymak ve onlara uzanma gibi değişiklikler 3. ayın getirdiği gelişimsel davranışlardır ve motor sinirleri tarafından yönetilen hareket-anlama gibi kabiliyetleri kapsar.

3-aylik-bebek-gelisimi

3-aylik-bebek-gelisimi


Sosyal ve duygusal gelişime bakıldığında 3. ayda artık bebek kişileri ayırır, bir maddeye karşı iğrenme-tiksinme gibi tepkiler verir (ekşi tatlara ya da yüksek sese karşı), odaya girdiğini fark ettiği kişiyi gözleri ile takip eder. Dil gelişimi açısından da spesifik olarak konuşma seslerini diğer seslerden ayırarak fark eder, ses kaynaklarına ilgi gösterir, konuşma çabasına girişir.

Sebep ve sonuç konusunda artık dikkatli olan 3 aylık bebekler için gelişim destekleyici olarak ses çıkaran ya da renkli çoraplar giydirilebilir, oyuncaklara dokunması sağlanabilir, kucağa alınarak güven ve sevgi hissettirilebilir gibi uygulamalar yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir