Gebelik

Bebeklerde 2. Ay

Bebeklerde 2. Ay
Her gün büyüdükleri kolayca fark edilen bebeklerde, artık ciddi gelişmelere rastlanabilinmektedir. Adım atma, yutma gibi reflekslerin ortaya çıktığı görülmektedir. Bebek sıklıkla göğsünü kaldırmaya, yüzükoyun yatarken başarısız sonuçlansa da uzanmaya çalışmaya, otururken kafayı sallamaya, elleri ile kavramaya çalışmaya, büyük cisimleri fark edip takip edebilme, anneyi bilinçli olarak fark etme ve onunla bir takım sesler çıkararak ya da gülümseyerek iletişime geçme gibi gelişim ve değişimler motor sinirlerinin gelişmesine bağlı olarak görülmektedir. Bunun devamında algısal gelişimde de birçok farklılık gözlenmektedir.

2-aylik-bebek-gelisimi

2-aylik-bebek-gelisimi

Kendisine gösterilen oyuncağın saklanmasına, şaşkınlıkla tepki verir, anne-baba ve bebek arasında bağlanma duygusu oluşur, stresi fark edebilmekte olan bebekler anne ve babalarının kavgaları karşısında rahatsız olup çeşitli ses ve gürültü yardımı ile tepkiler verebilir, seslere daha fazla tepki verir, harf taklitleri yapma, kuş sesine benzer sesler çıkarma gibi değişimler de görülürken aynı zamanda bebeklerde 2. ayda dil gelişimi de başlar.
Bebeğin gelişimini desteklemek için renkli kitaplar, elinde tutabileceği oyuncaklar, yumuşak aynalar sunularak motor sinirlerin daha hızlı gelişmesi ve desteklenmesi sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir