Gebelik

Bebeklerde 1. Ay

Bebeklerde 1. Ay

Yenidoğan bebeklerin genelinde görülen birtakım değişiklikler olabilir ve anneler bunlara yabancı oldukları için biraz tedirginlik yaşabilmektedir. Örneğin bebeğin kafasının biraz yamuk olması, burnun basıklığı, gözlerin şişliği, deride görülen krem tarzı bir maddeni varlığı, kaş ve alında kırmızı beneklerin oluşması gibi değişimler, kısa süre içinde geçecek ve normale dönecek olmasına rağmen anneleri bekleyen ve korkmamaları gereken durumlardır.

1-aylik-bebek-gelisimi

1-aylik-bebek-gelisimi


1 aylık bebekler, gebelik süresince de anne sesine alışkın oldukları için artık duyduklarında daha fazla tepki verebilmektedir. Bu nedenle annelere sıklıkla şarkı söylemesi ya da bebeği ile konuşması önerilmektedir. Bu dönemde emme dürtüsü ve çok güçlüdür ve içgüdüsel olarak annenin kokusundan memeyi anında bularak emmeye başlar. Uyku ve beslenme düzeninin ilk adımı bu ayda atılır. Sağlık konusunda, Hepatit B 0 ve 1. ayda 2 doz olarak uygulanmaktadır.

Bebeğin gelişimini desteklemek için, dokunulmaya hassas olduğundan kucağa alınmayı çok sever, güven duygusunu geliştirmektedir. Şarkı söyleyince sakinleşir, annenin yüzünü görmekten büyük keyif alır bu nedenle sarılmak, temas halinde bulunmak çok önemlidir.

Bebeklerde 1 inci ayda olan değişikler böyledir. 2 ayda görüşmek dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Doğum yapmamış kadının spiral taktırmasının zararı olur mu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir