Gebelik

Bebeğimizin İlk Tırnağı ve Ne Zaman Kesilmesi Gerektiği

Bebeğimizin İlk Tırnağı ve Ne Zaman Kesilmesi Gerektiği

Anne ve baba olarak bebeğimizin ilk tırnaklarını keserken çok endişelerniriz.
Bebekler kendini kontrol edemediği için parmaklarındaki tırnakları uzamış olduğu için yüzünü ve hatta gözde bulunan retinayı çizerek kendine zarar verebilir. Bu sebepten dolayı tırnaklarını düzenli olarak kesmek gerekiyor. Tırnak kesimini çok dikkatli ve bebeğe zarar vermeden, nazik bir şekilde,korkutmadan bitirmek gerekir.

Bebegin-ilk-tirnak-kesimi

Bebegin-ilk-tirnak-kesimi


Bebeğin ilk tırnak kesimi ne zaman yapılmalı?
Bebeğin ilk tırnak kesimi için eğer çok uzun değiller ise 10-15 gün beklemek doğru olabilir ancak çok uzunlarsa daha erken de kesilebilir. Bebek tırnak makasıyla tırnak kesimi önemlidir. Bazı bebekler çok uzun tırnaklarla doğabilir, bebeke kendisine zarar vermemesi için tırnakları kesilene kadar yuvarlak ve pamuklu bir eldiven giydirilmesinde faydası var.

Bebek tırnakları en kolay nasıl kesilir?

Tırnakları sert olabileceği için önce banyo yapılmalı. Banyo da yumuşayan tırnaklar anne ve baba 2 si beraber bebek tırnak makasıyla tırnağı dipten kesmemek, yara olmasını dikkat ederek El tırnaklarını yuvarlak, ayak tırnaklarını ise küt ve düz şekilde kesmek gerekir. Bizim kullandığımız tırnak makasları büyük olduğu için bebeklerin tırnağını keserken yanlışlıkla bebeğe zarar verebiliriz o yüzden bebek tırnak makası önemlidir.

iyi günler…

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir