Ağrısız Doğum İçin Neler Yapılır

Ağrısız Doğum İçin Neler Yapılır
Doğum çok sancılı ağrılı bir dönemdir.Ağrısız bir doğum için bebeğin de sağlığını tehtit etmejyen bazı yöntemler kullanılır elbette bunlar şöyle:
Ağrısız Doğum İçin Neler Yapılır
EPİDURAL ANALJEZİ
Birinci yöntemde kuvvetli ağrı kesici ilaçlar, damardan veya kas içine uygulanır. Bebekte yan etkilere yol açmayacak şekilde belirlenen dozlarda uygulanabilir. Ağrıyı kısmen ve ancak kısa bir süre engelleyebilir. Sürekli uygulanamaz. Ani ve hızlı gelişen doğumlarda faydalı olabilir. En etkili yöntem ise epidural analjezidir.
LOKAL BLOKLAR
Doğum doktoru tarafından, ya rahim ucuna yakın sinirlere ya da çocuğun çıkım anında yapılan ve epizyo denilen cerrahi kesilerde ağrı duyulmaması için yapılır. Doğum eyleminde ağrıyı belirgin olarak engellemez.
SANTRAL BLOKLAR
Epidural, spinal ya da kombine spinal-epidural olmak üzere 3 tiptir. Bu tekniklerden normal doğumda epidural analjezi, sezaryende ise epidural anestezi ve kombine spino-epidural anestezi daha sık uygulanır.
ANESTEZİK GAZLAR
Sezaryende genel anestezi şeklinde, normal doğumda ise çocuk çıkmasına yakın analjezi için uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizde hamilemiyim hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir