Gebelik

45 yaşından sonra hamilelik tehlikeli olur mu

45 yaşından sonra hamilelik tehlikeli olur mu?

Bazı anne adayları kariyer veya bazı sebeplerden dolayı gebeliği çok erteliyorlar burda önemli olan hamilelik dışında misafir olarak gelecek bebeğimiz açısından da görmek gerekir. Hamileliğin sağlık üzerindeki etkileri, bebeğin geleceği, dini, akran farkı ve etik yönleri de bulunan konular açısından da değerlendirilmeli ve anne baba adayları doğru karar ulaşması çok önemlidir.

45-yas-ustu-hamilelik

45-yas-ustu-hamilelik


Bir çocuk hayal edin annesi 50 yaşında ve çocuğunuz ilkokula giderken annesi 60 yaşında olacak. Bu zor durum sağlık sorunlarının yanında dönem çatışmalarını ve özellikle sabır gücünün azalacağı psikolojik sorunları da beraberinde getirecektir.

Yapılan anketlere göre genç ve sağlıklı yumurta kalitesi ile gebe olma olasılığı 20’li yaşlarda %25 iken, 35 yaşında %9, 40 yaşında %6 ve 45 yaşında ise 0!a yakındır. 45 yaş ve üzerindeki kadınlar gebe kalmış ise bu süreçte daha sık kontrollerle ve yakın takiple geçirilmelidir.

45 ve üstu yaş gebeliklerinde sağlıklı çocuk sahibi olmak için alınacak tedbirler arasında en önemlisi rutin kontrollerin artırılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Cinsel İlişki Pozisyonları Nasıl Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kategori: Genel

Yorum Bildir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir